Elektrownia fotowoltaiczna w Azerbejdżanie

Wielkoskalowa elektrownia fotowoltaiczna w Azerbejdżanie

W dniu 29 listopada 2023 roku oficjalnie uruchomiono instalację solarnej o nazwie Area 60 o mocy 308MWp w Baku, Azerbejdżanie. To pierwsza i największa w kraju elektrownia fotowoltaiczna o dużych rozmiarach, oparta na kompleksowym rozwiązaniu firmy Sungrow, obejmującym falowniki strunowe SG320HX oraz stacje średniego napięcia (MVS). Projekt ten stanowi istotny krok w rozwoju infrastruktury energetycznej Azerbejdżanu i jest częścią inicjatywy Pasa i Szlaku.

Azerbejdżan, będący partnerem Chin w różnych dziedzinach, m.in. transporcie, logistyce i infrastrukturze, jest jednym z pierwszych krajów popierających inicjatywę Pasa i Szlaku. Ich celem jest nawiązanie współpracy z chińskimi przedsiębiorstwami w kształtowaniu neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości oraz wspieranie dywersyfikacji gospodarki i ograniczanie zależności od ropy i gazu ziemnego. Planowane jest zwiększenie udziału mocy energii odnawialnej w bilansie energetycznym kraju do 30% do 2030 roku.

Elektrownia słoneczna Area 60, pierwszy wielkoskalowy projekt w sektorze energii odnawialnej w Azerbejdżanie, korzysta z najnowocześniejszych falowników strunowych Sungrow SG320HX o mocy 320kW. Jest ona kompatybilna ze stacjami solarnymi niskiego i średniego napięcia MV8850, co zapewnia bezpieczeństwo, wysoką wydajność, łatwość obsługi i zgodność z siecią energetyczną. Dodatkowo, innowacyjna konstrukcja dużych bloków PV 8,85MW oraz zastosowanie kompensatorów SG320HX zamiast kompensatorów SVG przyczyniają się do zwiększenia generowanej mocy i redukcji kosztów inwestycyjnych. Kompensatory SG320HX gwarantują również stabilną pracę nawet w słabych sieciach.

Projekt zlokalizowany w okręgu Gobustan, 60 kilometrów na południowy zachód od Baku, zajmuje obszar około 5,5 miliona metrów kwadratowych. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, instalacja będzie wytwarzała rocznie 500 milionów kilowatogodzin, co wystarczy do zasilania 110 000 gospodarstw domowych, a także przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o ponad 200 000 ton rocznie.

Prezydent Azerbejdżanu, Ilham Aliyev, z dumą podkreślił, że niezagospodarowana część Półwyspu Apszerońskiego stała się teraz źródłem zielonej energii. James Wu, wiceprezes Sungrow, wyraził swoje zadowolenie z udziału w projekcie, współpracując z firmami Dongfang Electric z Chin i Masdar z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wu podkreślił rolę Chin w transformacji energetycznej wielu krajów, a Sungrow jako chińskie przedsiębiorstwo wiodące w sektorze wniosło istotny wkład w inicjatywę Pasa i Szlaku.

Sungrow Power Supply Co., Ltd., uznawane jako najbardziej wiarygodne przedsiębiorstwo falowników na świecie, zainstalowało ponad 405 GW na całym świecie do czerwca 2023 roku. Firma, założona w 1997 roku przez profesora Cao Renxiana, jest liderem w badaniach i rozwoju technologii falowników. Posiada największy zespół badawczo-rozwojowy w branży i oferuje szerokie portfolio produktów, w tym falowniki fotowoltaiczne, systemy magazynowania energii, a także innowacyjne rozwiązania dla elektrowni fotowoltaicznych na wodzie. Produkty Sungrow zasilały już ponad 150 krajów, a firma z 26-letnim doświadczeniem w fotowoltaice wciąż angażuje się w dostarczanie nowatorskich rozwiązań dla sektora energii odnawialnej.

Źródło: Sungrow Power Supply Co., Ltd, PR Newswire, PAP