Budowanie relacji z osobami, które mogą mieć trudności w nawiązywaniu więzi społecznych w życiu codziennym, może być zadaniem złożonym. W tym sensie analiza patologii psychicznych wymaga powagi i odpowiedzialności, która angażuje człowieka. Od dłuższego czasu prowadzone są badania mające na celu udzielenie odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w tych obszarach. Posiadanie danych do dyspozycji może pomóc w bardziej szczegółowym zrozumieniu zaburzeń takich jak schizofrenia paranoidalna.
Czym jest schizofrenia paranoidalna?
Schizofrenia paranoidalna to zaburzenie osobowości charakteryzujące się obecnością prześladowczych wyobrażeń otoczenia na temat osoby, która na nią cierpi. Innymi słowy, osoba zdiagnozowana ze schizofrenią paranoidalną jest często pewna, że ludzie działają po to, by ją skrzywdzić.
Z kolei zaburzenie to jest połączeniem aspektów schizofrenii takich jak halucynacje i cech paranoi takich jak urojenia. Można umieścić schizofrenię paranoidalną w grupie zaburzeń schizoafektywnych ze względu na cechy, które prezentuje.
Główne kryteria diagnostyczne schizofrenii paranoidalnej
- Obecność wyobrażeń urojeniowych, które utrzymują się przez co najmniej dwa tygodnie.
- Występowanie epizodu depresyjnego.
- Halucynacje.
- Zaburzenia nastroju niezwiązane z przyjmowaniem substancji toksycznych i/lub leków.
Objawy schizofrenii paranoidalnej.
W obecności tej choroby ważne jest, aby wiedzieć, jak wpływa ona zarówno fizycznie, emocjonalnie i behawioralnie.
Główne objawy schizofrenii paranoidalnej
- Urojone pomysły.
- Halucynacje wzrokowe, słuchowe, węchowe, somatyczne.
- Obecność pewności, że inne osoby prowadzą działania na szkodę danej osoby.
- Brak spójności w wypowiedziach.
- Nieufność wobec innych.
- Wycofanie społeczne.
Poza tymi cechami ważne jest, aby nie stawiać samodiagnozy, aby uniknąć pomyłek. W obecności któregokolwiek z tych objawów należy skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, aby określić powagę stanu i zaproponować wytyczne dotyczące leczenia w każdym przypadku.
Przyczyny schizofrenii paranoidalnej
Aby móc dokładniej określić nasilenie tego stanu klinicznego, należy zająć się najczęstszymi przyczynami schizofrenii paranoidalnej.
Czynniki genetyczne
Halucynacje są wynikiem zmian w percepcji osoby, które mogą wynikać z historii genetycznej członków rodziny z tym samym rozpoznaniem. Ponadto, schizofrenia paranoidalna może być również związana z komplikacjami w okresie ciąży i / lub ciąży każdej osoby, które następnie spowodowały zniekształcenia rzeczywistości.
Czynniki środowiskowe
Doświadczenia z przeszłości mogą działać jak wyzwalacze dla objawów schizofrenii paranoidalnej. Na przykład wychowanie oparte na nieufności, urojeniach i niespójności języka może wywołać tę chorobę, podobnie jak spożywanie substancji toksycznych.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia schizofrenii paranoidalnej
Biorąc pod uwagę nasilenie objawów schizofrenii paranoidalnej, konieczne jest zrozumienie zagrożeń związanych z tą chorobą.
Doświadczenie krzywdy
Od czasu do czasu, osoby ze schizofrenią paranoidalną mogą mieć zamiar fizycznie skrzywdzić innych ludzi, a nawet siebie. W ramach obrony dążą do tego, by dochodzić swoich racji poprzez przemoc. Często wynika to z doznanych w przeszłości zranieniach, lub traumatycznych przeżyć. W takich sytuacjach wskazane jest udanie się do ośrodków zdrowia lub wyspecjalizowanych jednostek.
Spożycie substancji toksycznych
Zmiany w percepcji rzeczywistości mogą być wywołane przez spożycie leków. Z tego powodu spożycie substancji toksycznych zwiększa ryzyko wystąpienia objawów schizofrenii paranoidalnej.
Leczenie schizofrenii paranoidalnej
Terapia psychologiczna
Zabiegi psychologiczne pozwalają na opracowanie strategii, dzięki którym relacje osoby z otoczeniem stają się przyjemniejsze. W ujęciu globalnym terapia ma na celu zapewnienie jednostce przestrzeni do emocjonalnego powstrzymania i wsparcia w codziennym życiu.
Leczenie farmakologiczne
W trakcie trwania choroby często przepisuje się leki przeciwpsychotyczne w celu zmniejszenia nasilenia objawów charakterystycznych dla tego stanu klinicznego. Leki sprawiają, że codzienne życie staje się przyjemniejsze.