Suszone owoce daktylowca

Daktyle. Co warto o nich wiedzieć?

Drzewo, które rodzi daktyle czyli słodkie owoce w kolorze brązowym to palma daktylowa. Roślina ta wyrasta do około 20 metrów wysokości i była znana w niektórych regionach świata już setki lat temu. Początkowo rosła dziko, dziś już rośnie tylko pod opieką człowieka. Obecnie jest uprawiana w południowej i północnej Ameryce, w południowej Afryce, w Australii i Azji czy Rosji.

Palma daktylowa uprawiana była od pradawnych czasów, głównie z uwagi na wartościowe i smaczne owoce, których z czasem wyhodowano wiele odmian. Owoce daktylowca miały zastosowanie w kuchni do gotowania potraw, a także karmiono nimi zwierzęta domowe dodając je do paszy. Daktyle to owoce, które po wysuszeniu w 70% składają się z cukru, 2.5% tłuszczu i 2% białka. Palma daktylowa słynie nie tylko z wartościowych owoców, bo jest drzewem z którego dobrodziejstw korzystano w szerszym zakresie, a mianowicie, drewno służyło jako materiał budowlany, z liści wyrabiano plecionki. Z kolei z pnia uzyskiwano jadalny sok, który spożywano jako słodki napój.

Daktyle zdobyły już sławę na całym świecie. Są to owoce, które klienci doceniają z powodu smaku oraz możliwości, które mają zarówno w codziennej jak i okolicznościowej kuchni, a także rodzajach diet wymagających pominięcia niektórych składników ze względów zdrowotnych.

W Polsce daktyle spotykane są w formie suszonej, chociaż w niektórych sklepach dostępne są również owoce świeże. Warto zaglądać do supermarketów, jak i do małych lokalnych sklepów z importowaną żywnością w poszukiwaniu tych smacznych owoców. Jeśli jednak w twojej okolicy okażą się one być trudno dostępne, pozostaje opcja zakupów internetowych, gdzie nie powinno być żadnych problemów, by zdobyć owoce te z każdej możliwej formie.

Daktyle suszone i świeże zawierają ważne elementy, które czynią je cennym pożywieniem w diecie człowieka. Warto zaznaczyć, że pomimo iż daktyle są smaczne i odżywcze, dobrze jest sprawdzać również skład rozpisany na opakowaniu, ponieważ zbyt duża ilość substancji konserwujących może być szkodliwa.

Daktyle mogą z powodzeniem być stosowane w dietach niskokalorycznych oraz u osób z cukrzycę, w diecie wegańskiej i wegetariańskiej oraz jako składnik, kiedy ktoś jest kreatywnym kucharzem i lubi poznawać nowe możliwości smakowe i kompozycje składników w potrawach.

Daktyle w różnych dietach

Dieta niskokaloryczna

Dla osób które się odchudzają, daktyle to doskonała opcja ponieważ z powodzeniem zastąpią słodkie elementy diety, kiedy to głównie do przyrządzania deserów stosowany był cukier.

Daktyle są bogate w błonnik, który pobudza jelita do pracy i dzięki temu wypróżnianie organizmu się reguluje.

Oczywiście same daktyle nie sprawią że schudniemy, ale na pewno przyczynią się, w miarę konsekwentnego zastępowania ciężkich dla żołądka składników, do mniejszej ilości odkładającej się tkanki tłuszczowej oraz lepszego samopoczucia.

Dieta cukrzycowa

Daktyle mogą być stosowane w diecie dla cukrzyków, ponieważ mają niski indeks glikemiczny, jednak lepiej skonsultować z lekarzem ile owoców dziennie dany pacjent może spożywać.

Dieta wegańska i wegetariańska

Daktyle to owoce uzupełniające zapotrzebowanie na różne niedobory w diecie, więc zarówno dla diety wegańskiej, gdzie wykluczane są wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego, jak i w diecie wegetariańskiej, będą odpowiednim wyborem.

Dieta dla każdego

Oczywiście daktyle są odpowiednie dla każdego, komu one smakują, dlatego, że idealnie nadają się na przykład do codziennej owsianki, do deserów czy ciast bez pieczenia.

Wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości danej osoby.

Jednakże lepiej ich nie spożywać, jeśli pojawi się jakiekolwiek uczulenie, które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Jakie cenne właściwości mają daktyle?

Właściwości daktyli jest stosunkowo wiele, dlatego jest to owoc wartościowy który z powodzeniem można włączyć do diety. Owoce można podawać w różnej formie, wszystko zależy od przepisu oraz sposobu użycia. W codziennej kuchni używając ich do śniadań i deserów, a przy infekcji przygotowywać z nich syropy czy ciepłe napoje.

Daktyle są bogate w :

Błonnik, wspomagający organizm, by ten prawidłowo funkcjonował, reguluje poziom cukru i cholesterolu przy systematycznym stosowaniu i dzięki temu zapobiega między innymi miażdżycy czy nadmiernemu tyciu.

Antyoksydanty, to szczególnie cenne składniki bo pomagają zapobiegać infekcjom, dotyczącym osłabienia odporności, takim jak przeziębienie, katar, ból gardła.

Salicylany, działające jak aspiryna jednak nie podrażniają żołądka, a ich funkcja to niwelowanie bólu czy zapobieganie zapaleniom i zakrzepom. W nadmiarze jednak mogą powodować alergię.

Witaminy takie jak A, B1, B2, B3, C, które są niezbędne dla organizmu ludzkiego.

Potas, dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym.

Bor, łagodzący objawy menopauzy czy przydatny przy problemach związanych z osteoporozą.

Fosfor, usprawniający funkcjonowanie każdej komórki organizmu.

Żelazo, wspomaga przepływ tlenu we krwi.

Magnez, niweluje skutki stresu, wspomaga pracę serca.

Chrom, odpowiada za metabolizm glukozy w organizmie.

Jak widać, pozytywnych właściwości spożywania daktyli jest całkiem nie mało. Warto więc wprowadzić te owoce do swojej diety, oczywiście powoli i stopniowo, i także w ten sposób będzie ich systematyczne zjadanie działać na organizm. Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości, co do podjęcia decyzji odnośnie daktyli jako uzupełnienia lub substytutu w diecie, najlepiej udać się do lekarza bądź dietetyka by wspólnie uzgodnić czy rzeczywiście będzie ona słuszna.