Brodawki na klatce piersiowej

Brodawki na klatce piersiowej. Jak je skutecznie usunąć?

Brodawki na klatce piersiowej to małe, prawie zawsze nieszkodliwe guzki spowodowane infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego, który może być przenoszony przez bezpośredni kontakt między jedną osobą a drugą lub przez wspólną odzież, ręczniki lub przedmioty i rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Brodawki są zwykle niebolesne, a czas ich gojenia wynosi zwykle kilka tygodni lub miesięcy, jeśli są odpowiednio leczone. Chociaż większość tych zmian skórnych jest zwykle łagodna, mogą one powodować stres i dyskomfort, ponieważ nie są estetyczne. W szczególności brodawki na klatce piersiowej są bardzo widoczne, więc ludzie często starają się je szybko usunąć. W takiej sytuacji zaleca się wizytę u dermatologa w celu oceny charakteru brodawek i ustalenia najbardziej odpowiedniego leczenia.

Dlaczego brodawki pojawiają się na klatce piersiowej?

Przyczyną powstawania brodawek na klatce piersiowej i innych obszarach ciała jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Układ odpornościowy różnych osób różnie reaguje na wirusa, więc nie u każdego pojawiają się brodawki. Te zmiany naskórkowe mają różną morfologię, są zaokrąglone, wydłużone lub płaskie, szorstkie i miękkie w wyglądzie, wiele w kolorze skóry, a inne brązowe lub szarawe.

Brodawki na klatce piersiowej zwykle pojawiają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą, która ma już brodawki na innej części ciała, zwłaszcza na dłoniach, więc bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, zwłaszcza jeśli na skórze są małe pęknięcia lub rany. Po zakażeniu pojawienie się brodawek może zająć od 1 do 12 miesięcy. Mogą być również przenoszone pośrednio przez ręczniki lub przedmioty używane przez osoby z takimi zmianami.

Brodawki łojotokowe

Brodawki na klatce piersiowej, oprócz tego, że są wywoływane przez wirusy, są również często oznaką starzenia się skóry. W szczególności u osób dorosłych w wieku powyżej 50 lat zaczynają pojawiać się małe, prawie gładkie, mięsiste wypukłości znane jako brodawki łojotokowe, które są identyfikowane jako łagodne nowotwory pochodzenia starczego, a zatem nie są zaraźliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, nie stanowią one poważnego problemu i można je łatwo pomylić ze zwykłą plamką na skórze. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na ich wygląd, aby upewnić się, że nie uległy one zmianie kształtu, rozmiaru i koloru oraz że nie są one spowodowane złośliwym stanem.

Jak usunąć brodawki na klatce piersiowej?

Zazwyczaj brodawki na klatce piersiowej znikają samoistnie, bez żadnego działania z ich strony, w średnim lub długim okresie czasu, od 3 do 6 miesięcy. Jednak prawie zawsze w dorosłej populacji zmiany te są eliminowane za pomocą leczenia farmakologicznego i chirurgicznego, ale nie są one w 100% skuteczne, ponieważ w niektórych przypadkach mogą się rozmnażać w tym samym obszarze lub w innych częściach ciała. W związku z tym zaleca się ich usunięcie, dopiero gdy powodują ból.

Leczenie farmakologiczne

Najczęściej stosowane w leczeniu brodawek na klatce piersiowej są te, których aktywnymi składnikami są kwas salicylowy, kwas mlekowy lub podofilina. Nakłada się je bezpośrednio na brodawkę, aby złuszczyć dotkniętą skórę i osłabić ją, uzyskując oderwanie brodawki w kolejnych dniach po jej zastosowaniu.

Peeling chemiczny

Polega na złuszczaniu dotkniętego obszaru skóry, aby spowodować zniszczenie brodawki, przy użyciu specjalnych leków, które można stosować w domu.

Krioterapia

Jest to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów usuwania brodawek na klatce piersiowej. Polega na nałożeniu ciekłego azotu na guzek, zamrożeniu go, utwardzeniu i usunięciu kilka dni później.

Elektrokauteryzacja

Jest to metoda wykorzystująca energię elektryczną w celu podgrzania dotkniętej tkanki, aż wyschnie, a następnie usunięcia brodawki poprzez wycięcie lub zeskrobanie jej skalpelem.

Chirurgia laserowa

Ta technika jest stosowana, gdy dana osoba ma wiele brodawek w okolicy klatki piersiowej. Polega ona na zastosowaniu wiązki światła bezpośrednio na zmianę w celu zniszczenia komórek zainfekowanych wirusem, wysuszenia jej i usunięcia u nasady.

Praktyczne porady

Brodawki na klatce piersiowej, jeśli już się pojawią mogą ustąpić samoistniej lub wymagają długotrwałego leczenia. Metody chirurgiczne nie zawsze są skuteczne dlatego warto postawić przede wszystkim na profilaktykę, Poniżej podajemy kilka praktycznych porad profilaktycznych, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia brodawek:

  1. Unikaj kontaktu brodawek z innymi tego typu zmianami skórnymi.
  2. Nie zrywaj ich gwałtownie, ponieważ jest to natychmiastowy sposób rozprzestrzeniania się wirusa na dowolną część skóry.
  3. Nie obgryzaj paznokci, ponieważ brodawki łatwiej pojawiają się na popękanej skórze i nieuchronnie rozprzestrzeniają się na klatkę piersiową, szyję i twarz, ponieważ są to części ciała, których dotykamy najczęściej.
  4. Nie dziel się przedmiotami osobistymi, aby zminimalizować ryzyko zarażenia.