Kostka do gry

Najstarsza znaleziona dotąd w Polsce kostka do gry

Kostka do gry – najstarsza znaleziona dotąd w Polsce, dobrze zachowana żelazna fibula, czyli rodzaj ozdobnej zapinki do spinania szat – oraz dwa relikty budowli zwanych półziemiankami – to niektóre z tegorocznych odkryć z terenu celtyckiej osady w Samborowicach (Śląskie).

Celtowie kiedyś zamieszkiwali tylko kilka obszarów na południu Polski, w tym na płaskowyżu głubczyckim, w okolicach Raciborza, który znajduje się w południowo-zachodniej części województwa śląskiego. Żyli tam od V do IV wieku p.n.e., aż do końca II wieku p.n.e. Badania archeologiczne na tym terenie trwają od jedenastu lat. Prace są prowadzone przez archeologów Jacka Soidę, kustosza Działu Archeologii Muzeum Śląskiego, oraz dr. Przemysława Dulębę z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak powiedział Jacek Soida w rozmowie z Nauką w Polsce, jednym z tegorocznych ciekawych odkryć jest kostka do gry w kości, prawdopodobnie pochodząca z przełomu III i II wieku p.n.e., znaleziona we wnętrzu półziemianki.

„To najstarsza kostka do gry znaleziona dotąd na obszarze Polski” – podkreślił archeolog.

Zabytek to prostopadłościan wykonany z kości lub poroża. Jak tłumaczył Soida, ze względu na niewielkie prawdopodobieństwo wyrzucenia kostką tak, aby upadła na mniejsze dwie ścianki, zazwyczaj te dłuższe boki oznaczano wyższymi wartościami (3, 5, 4 i 6).

„Zdarzały się jednak odstępstwa od tej reguły i tak w przypadku kostki z Samborowic boki oznaczono jedynie dwoma najwyższymi wartościami – 5 i 6. Nie mamy pewności, czy było to fałszerstwo, czy też wykorzystywano przedmiot do nieznanej nam dzisiaj gry” – dodał Soida.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98486%2Cnie-sama-praca-zyli-celtowie-slascy-archeolodzy-znalezli-ich-kostke-do-gry

Źródło: PAP Mediaroom, Nauka w Polsce