Samochód zakupiony poza granicami kraju. Opłaty akcyzowe

Podatek akcyzowy przy zakupie samochodu za granicą

Podatnicy, którzy dokonali nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu, zobowiązani są do wypełnienia szeregu formalności związanych z podatkiem akcyzowym. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przewodnik krok po kroku, który pomoże w prawidłowym przeprowadzeniu tego procesu.

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 3 poz. 11 z późn. zm.), podatnicy muszą złożyć deklarację AKC-U w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z dniem:

  1. Przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu.
  2. Nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, jeżeli nabycie nastąpiło po przemieszczeniu samochodu na terytorium kraju.
  3. Złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju, jeżeli osoba występująca z wnioskiem nie jest jego właścicielem.

Deklaracja AKC-U, której wzór określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 2010 r., może być złożona osobiście w Oddziale Celnym lub wysłana za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ważne jest, aby w terminie złożyć deklarację, nawet jeśli jest nadana w placówce pocztowej operatora publicznego.

Dokumenty dołączane do deklaracji

Do deklaracji AKC-U należy dołączyć szereg dokumentów, m.in.:

  • Wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy.
  • Oświadczenie dotyczące nabycia wewnątrzwspólnotowego z danymi identyfikacyjnymi pojazdu.
  • Dokument potwierdzający przeniesienie własności samochodu (np. umowa kupna, faktura).
  • Dokumenty samochodu – karta pojazdu, dowód rejestracyjny.
  • Oryginał potwierdzenia zapłaty opłaty skarbowej za wydanie potwierdzenia zapłaty akcyzy (17 zł za każde potwierdzenie).
  • Pełnomocnictwo do reprezentowania podatnika w czynnościach związanych z zapłatą akcyzy, jeśli deklarację składa inna osoba.

Dodatkowe wymagania organów celnych

W indywidualnych przypadkach organ celny może zażądać dodatkowych dokumentów, takich jak dokument odprawy celnej z innego kraju członkowskiego UE (w przypadku samochodów odprawionych w imporcie w innym kraju członkowskim niż Polska) czy zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, jeśli brakuje numeru VIN lub innych danych w dokumentach samochodu.

Zapłata podatku akcyzowego

Podatek akcyzowy należy zapłacić na rachunek Izby Celnej właściwej ze względu zamieszkania w terminie 30 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, ale nie później niż w dniu rejestracji samochodu. Zapłaty można dokonać przelewem bankowym, wpłatą w banku, placówce pocztowej, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, bądź w kasie urzędu celnego. W tytule przelewu należy podać „AKC-U”, numer deklaracji (jeśli jest znany) oraz numer nadwozia (VIN).

Organy podatkowe właściwe do złożenia deklaracji

Organem podatkowym właściwym dla podatnika jest naczelnik urzędu celnego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej lub siedzibę osoby prawnej. W przypadku Izby Celnej w Toruniu terytorialny zasięg urzędów celnych obejmuje m.in. powiaty bydgoski, toruński oraz miasta Bydgoszcz, Toruń i Włocławek.

Stawki podatku akcyzowego

Stawki podatku akcyzowego na samochody osobowe wynoszą 3,1% dla pojazdów o pojemności silnika do 2000 cm³ oraz 18,6% dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm³. Akcyzie podlegają samochody osobowe, w tym pojazdy typu kombi, wyścigowe, kempingowe, karetki pogotowia, więźniarki, pojazdy pogrzebowe, mikrobusy oraz pojazdy typu pickup i van.

Weryfikacja przez organ podatkowy

Organy podatkowe mają prawo do weryfikacji wartości pojazdu zadeklarowanej w AKC-U. W przypadku znaczących rozbieżności pomiędzy wartością rynkową a zadeklarowaną, podatnik może być wezwany do korekty podstawy opodatkowania. Jeśli podatnik nie dokona wymaganej korekty, organ celny wszczyna postępowanie podatkowe.

Samochody importowane spoza Unii Europejskiej

W przypadku importu samochodów spoza UE, importer musi przedstawić towar w urzędzie celnym, złożyć zgłoszenie celne SAD i dołączyć wymagane dokumenty, takie jak faktura czy dokumenty pojazdu z kraju pochodzenia. Sposób wyliczania należności celno-podatkowych obejmuje cło, podatek akcyzowy oraz VAT.

Przestrzeganie powyższych kroków jest niezbędne do prawidłowego wypełnienia obowiązków podatkowych związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowego samochodu. W przypadku pytań lub wątpliwości, zaleca się kontakt z odpowiednim urzędem celnym.