Wypoczynek na łonie przyrody w Biebrzy

Biebrza. Wypoczynek na łonie przyrody

Biebrza to miejscowość znajdująca się we wschodniej Polsce, ulokowana pomiędzy Mazurami a Białymstokiem. Nazwę swą zawdzięcza rzece Biebrzy, która rozpościera się rozległe na tutejszych terenach tworząc liczne mokradła.

Nad rzeką Biebrzą rozciąga się największy w Polsce, bo liczący sobie 59 tysięcy hektarów, Biebrzański Park Narodowy. Poza tym, że jest on ostoją ponad 200 gatunków ptaków, łosi i bobrów, kryje w sobie o wiele więcej tajemnic i niespodzianek. Warto wiedzieć, że przez cały rok się tutaj wiele dzieje, więc każda pora roku jest odpowiednia aby Biebrzę odwiedzić.

Biebrzańskie zwierzęta

Pomiędzy lutym a majem mają tutaj miejsce ptasie zaloty, które są atrakcyjnym i fascynującym przedstawieniem nie tylko dla ornitologów. Każdy miłośnik przyrody znajdzie przyjemność w obserwowaniu ławic fruwających ptaków zajmujących większą część powierzchni nieboskłonu. Dodatkową atrakcją jest specjalne wydarzenie odbywające się na terenach biebrzańskich. Każdy chętny ma możliwość aby przyczynić się do koszenia traw bagiennych tradycyjnymi sposobami, a mianowicie – zwykłą kosą ręczną. Właśnie po to, by zatrzymać na tych pięknych terenach wyjątkowe gatunki ptaków i ułatwić im znalezienie odpowiedniego miejsca do lęgu swoich jaj.

Urozmaicić swój pobyt w Biebrzy można korzystając z możliwości obserwowania bagien z perspektywy lotu ptaka, a mianowicie latając balonem. Dzięki temu, nie dość że można zrobić atrakcyjne fotografie, to jeszcze pojawia się opcja obserwacji wielkich zamieszkujących tutejsze rejony łosi, a od sierpnia posłuchać ich śpiewów na rykowisku.

Nic nie zastąpi tych wrażeń i widoków jakie są dostępne z wysokiej perspektywy, o ile brak jest lęku wysokości, bo wtedy nawet one nie sprawią żadnej przyjemności.

Biebrzańskie zabytki

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego turysta znajdzie także inne atrakcje od tych stricte przyrodniczych. Choć często komponują się one jakby były nierozerwalną częścią natury, zabytkowe budynki i ich ruiny są całkiem odrębną opowieścią. Kryją one w sobie fragment życia tutejszych ludzi w danym okresie czasu, którzy stworzyli w tym miejscu interesujący kawałek historii dla potomnych, często przybywających z chęcią aby się z nią zapoznać.

Twierdza Osowiec (budowa 1882 – 1892) to jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych, który przynosi Biebrzy powód do dumy. Po pierwsze, i najważniejsze dlatego że Twierdzy Osowiec nigdy nie udało się zdobyć, ani w czasach I wojny światowej, ani podczas zwykłych bitew. Do dzisiejszego dnia krąży legenda jakoby do obrony twierdzy miała przyczynić się w czasie I wojny światowej tajemnicza czarna postać, która udusiła aż tysiąc żołnierzy niemieckich i w ten sposób uchroniła zarówno budowlę jak i rezydujących w niej Rosjan. Twierdza Osowiec składająca się z czterech fortów udostępniana jest do zwiedzania pod okiem przewodnika w określonych godzinach dziennych.

Kanał Augustowski (budowa 1824 – 1839) to kolejny zabytek architektoniczny, którym szczyci się miejscowość. Umożliwia on wpłynięcie rzece Biebrzy, aby ta mogła skierować się wprost do Bałtyku. Co ciekawe, kanał rozpoczyna swój bieg w Biebrzy i kieruje się  w stronę Białorusi gdzie budowla się kończy. Podążając szlakiem Kanału Augustowskiego można zauważyć iż składa się on z około dwudziestu śluz zarządzających ruchem wody i mających własne oryginalne nazewnictwo.

Miasta i wiatraki

Na terenie Biebrzy znajdują się ciekawie zorganizowane urbanistycznie miasta, które warto odwiedzić zarówno z tego powodu, jak również dlatego, że odbywają się tutaj różne imprezy, na które zapraszają gościnni miejscowi odwiedzających tutejsze tereny turystów.

Biebrza ma w sobie również naleciałości zagraniczne w postaci holenderskich wiatraków, które do dziś zachęcają do odwiedzenia, chociaż ich stan zachowania często jest zaniedbany.