Zabytki Otwocka

Otwock i jego zabytki

Otwock jest znajdującym się w odległości około 25 kilometrów od Warszawy, stolicy Polski, miastem leżącym nad rzeką Świder. Otwock jest powiązany ściśle z historią, rozwijając się na jej przestrzeni jeszcze jako wieś, aby następnie uzyskać prawa miejskie w roku 1916.

Dzieli się na kilka części, które warto odwiedzić, podczas pobytu w mieście, ponieważ można tutaj odkryć ciekawe miejsca wypoczynkowe i krajobrazowe. Chociaż Otwock znajduje się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i przybywają tutaj głównie miłośnicy przyrody, to w centrum miasta znajdują się liczne zabytki, które zwracają na siebie uwagę i warto je zobaczyć, ponieważ są charakterystycznymi budowlami dla tego rejonu województwa mazowieckiego.

Ratusz Główny

To ceglana budowla pochodząca z XIX wieku, która została wzniesiona jako jednopiętrowy budynek z rozbudowanym parterem i mieszkaniami w części strychowej. Wybudowana z przeznaczeniem willi mieszkalnej, pomimo kilku przebudowań w ciągu kolejnych lat, zachowała swój początkowy zamysł i charakterystyczne elementy, na przykład zwracającą uwagę wieżę. Jedną z ważniejszych zmian jest przeznaczenie budynku i modyfikacja jego wyglądu w 1925 roku, kiedy to właśnie został przeznaczony na ratusz miasta. Znajduje się on przy ulicy Armii Krajowej 5.

Dworzec Kolejowy

Budynek dworca kolejowego niegdyś był, jak wiele z budowli tego rodzaju konstrukcją drewnianą. Obecny obiekt został wzniesiony w roku 1910 i otrzymał miano zabytku. Wybudowany na niewielkim wzniesieniu terenu, wyodrębniony jest na tle urbanistycznym miasta i staje się dzięki temu jego wizytówką. Prosta bryła, z okazałą wieżą z zegarem w odcieniach kremowego koloru i charakterystycznym ceglanym dachem posiada geometryczną formę. Warto wiedzieć, że dworzec kolejowy działał również w czasie II wojny światowej i był miejscem wywozu więźniów do obozów zagłady. Znajduje się on przy ulicy Orlej 1.

Kościół Wincentego a Paulo

Niegdyś budynek wyglądał inaczej niż obecnie. Otóż, wybudowana w tym miejscu kaplica, w roku 1892 była w stylu neogotyckim, następnie zmieniono ją, przebudowując i powiększając w roku 1902. Obecny kościół został wybudowany w latach 1930 – 1935 według projektu polskiego architekta Łukasza Wolskiego.

We wnętrzu znajduje się ołtarz główny na który warto zwrócić uwagę, szczególnie na ciekawe malowidło. Podziwiać można rzeźbę popiersia Jana Pawła II, oraz w prawej, bocznej nawie kaplicy obraz Matki Boskiej Swojczowskiej, namalowany prawdopodobnie w XVII wieku. Kościół znajduje się przy ulicy Kopernika 1.

Pałac marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego

Budynek został wzniesiony końcem XVII wieku, który początkowo był wiejską rezydencją mieszkalną. Przez kolejne lata zmieniał on swój wygląd, będąc rozbudowanym zgodnie z celami i aspiracjami kolejnych właścicieli. Został zniszczony w czasie I wojny światowej, a następnie odbudowany. Kolejno był budynkiem mieszkalnym, następnie został przeznaczony na ośrodek poprawczy dla dziewcząt, by w latach 70-tych XX wieku stać się obiektem rządowym. Obecnie jest to Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, udostępniany do zwiedzania i kontemplowania historii przez turystów. Znajduje się we wsi Otwock Wielki.

Willa Gurewicza

To niezwykły dom wybudowany w stylu tzw. świdermajer, który charakteryzował drewnianą letniskową architekturą powstałą na terenach Otwocka na przełomie XIX i XX wieku. Jest to prawdopodobnie największa drewniana budowla w Europie. Lata i brak zainteresowania powodują, że powoli niszczeje, jednakże nie przeszkadza to w ujrzeniu jej piękna i niezwykłości.

Budowana stopniowo przez kilkanaście lat, od tego czasu niewiele się zmieniła. Przez lata zmieniała właścicieli i swoje przeznaczenie. Znajduje się przy ulicy Armii Krajowej 8.

Domy i inne budowle

W Otwocku znajdują się liczne wille, domy i inne budynki, które warto włączyć w plan swojego zwiedzania, ponieważ są to interesujące okazy architektoniczne. Wymienić tutaj można, między innymi: Willę “Julia” przy ulicy Warszawskiej, Domy przy ulicach Zamenhoffa i Poniatowskiego, Dworzec kolejki wąskotorowej przy ulicy Wawerskiej, czy Kasyno, które obecnie jest budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego znajdujące się przy ulicy generała Filipowicza.