Dziecko z objawami Hematurii

Hematuria. Co robić, gdy dziecko oddaje mocz z krwią?

Pojawianie się krwi w moczu dziecka jest zjawiskiem częstszym  niż mogłoby się wydawać, ale zazwyczaj nie jest to spowodowane niczym poważnym. Przyczyny są różnorodne i czasami ten objaw znika sam lub jest łatwy do wyleczenia. Konieczna jest jednak konsultacja z pediatrą, aby wykluczyć wszelkie choroby, które mogą być jej przyczyną.

Pojawienie się krwi w moczu jest znane jako hematuria i istnieją jej dwa rodzaje. Mikrohematuria występuje wtedy, gdy krew w moczu można wykryć tylko za pomocą mikroskopu. Ten typ zazwyczaj sam znika i nie powoduje żadnych problemów. W rzeczywistości możesz nawet nie wiedzieć, że ją masz, ponieważ jest ona wykrywana przez badanie moczu.

Makrohematuria

Występuje wtedy, gdy krew w moczu można wykryć gołym okiem. Oznacza to, że w moczu jest wystarczająco dużo krwi, aby zmienić go na czerwony.

Ta obecność krwi w moczu dzieci jest spowodowana wyciekiem krwi do jakiejkolwiek części układu moczowego.

Co powoduje hematurię?

  1. Zakażenia pęcherza moczowego lub nerek.
  2. Kamienie nerkowe lub kamienie nerkowe.
  3. Wysoki poziom wapnia i innych minerałów w moczu.
  4. Problem z drogami moczowymi.
  5. Uraz nerek lub dróg moczowych.
  6. Przyjmowanie pewnych leków, takich jak niektóre leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
  7. Wytężony wysiłek fizyczny (wielu sportowców, zwłaszcza biegaczy długodystansowych, ma od czasu do czasu hematurię).

Ten objaw na pierwszy rzut oka może być niepokojący, ale zazwyczaj nie jest poważny. Bardzo rzadko zdarza się, że krwiomocz jest objawem raka nerki lub pęcherza moczowego, choroby krwi lub skrzepu krwi. W tych przypadkach obecność krwi w moczu jest zwykle jednym z wielu objawów, które pojawiają się razem.

W innych przypadkach to, co wydaje się być hematurią, może być czymś innym, np. faktem, że dziecko zjadło pokarm z barwnikiem lub pewne pokarmy (rzodkiewka lub jeżyny), które mają tendencję do nadawania moczowi czerwonawego odcienia. Może to być nawet miesiączka (w przypadku dziewczynek) lub efekt uboczny przyjmowania leków, które mogą zabarwić mocz.

Jakie są objawy hematurii u dzieci?

W przypadku mikrohematurii nie ma widocznych objawów. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, że go masz, jest wykonanie badania moczu. Natomiast w przypadku makrohematurii obecność krwi w moczu można zauważyć gołym okiem, ponieważ zmienia się kolor moczu (co może się zdarzyć przy niewielkiej ilości krwi). Jedynym objawem tego typu hematurii jest zwykle czerwonawy lub herbaciany kolor moczu. Jednak w niektórych przypadkach hematuria może być jednym z wielu objawów innego schorzenia. Na przykład, jeśli obecność krwi w moczu jest spowodowana zakażeniem pęcherza, inne objawy mogą obejmować gorączkę, bolesne oddawanie moczu i ból w podbrzuszu.

Jak wygląda leczenie hematurii?

W większości przypadków hematuria nie wymaga leczenia. Jeśli występuje tylko raz, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jakiś rodzaj choroby powoduje ten objaw, specjaliści będą leczyć ten stan. Na przykład, jeśli hematuria jest spowodowana zakażeniem dróg moczowych, lekarz przepisze antybiotyki. W przypadkach, gdy hematurii towarzyszą inne objawy, takie jak białko w moczu i/lub nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), należy skonsultować się z nefrologiem (lekarzem specjalizującym się w schorzeniach nerek).

Kiedy należy udać się do lekarza?

W poniżej wymienionych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska.

  • Objawy ze strony układu moczowego (częste oddawanie moczu, ból przy oddawaniu moczu lub ból w brzuchu, plecach lub boku).
  • Gorączka, ból w bokach lub plecach.
  • Obrzęk lub opuchlizna i mniejsze oddawanie moczu.
  • Zwiększona drażliwość, częste bóle głowy lub mniejsza ilość energii.
  • Inne objawy, takie jak ból stawów lub wysypka.

Podczas rozmowy ze specjalistą pamiętaj, aby szczegółowo opowiedzieć mu o wszystkim, co ma Twoje dziecko (jeśli są inne objawy), o jedzeniu lub lekach, które spożyło, o czynnościach, które ostatnio wykonywało, lub o wszelkich innych informacjach, które uważasz za istotne. Wszystkie informacje są przydatne do postawienia trafnej diagnozy.