Masaż. Kinezyterapia

Kinezyterapia. Korzyści i przeciwwskazania

Uprawianie sportu i prowadzenie aktywnego trybu życia przynosi organizmowi mnóstwo korzyści, ale ciągłe ćwiczenia mogą nieść za sobą również kontuzje. Na szczęście istnieją praktyki, które można wykonywać, aby ich uniknąć, jak np. rozgrzewka czy rozciąganie przed treningiem, ale także leczyć, gdy już się pojawią. W tym kontekście warto powiedzieć o jednej z najbardziej skutecznych technik leczenia i regeneracji do której należy kinezyterapia.

Technika ta, będąca częścią fizjoterapii, ma na celu rozpoznanie i leczenie wszelkich uszkodzeń części ciała poprzez różne ruchy, które zawsze muszą być wykonywane przez specjalistę w tej dziedzinie. Ci specjaliści muszą mieć dogłębną wiedzę na temat anatomii człowieka, aby móc wdrożyć różne metody w zależności od źródła problemu, chociaż mają również tendencję do posiadania pojęć z zakresu psychologii, ponieważ wiele urazów mięśni ma swoje źródło w stresie lub niepokoju. Kinezyterapia oferuje więc ulgę w bólu fizycznym, ale także w bólu psychicznym — pacjent po przejściu przez ręce specjalisty czuje się znacznie bardziej zrelaksowany.

Rodzaje kinezyterapii.

Biorąc pod uwagę, że istnieją różne ruchy i zabiegi, które specjalista wykona w zależności od urazu lub potrzeb pacjenta, łatwo jest stwierdzić, że istnieją różne rodzaje kinezjoterapii, które różnią się w zależności od sposobu ich zastosowania.

Kinezyterapia relaksacyjna.

To ta, w której specjalista ogranicza się do leczenia uszkodzonych stawów, wykorzystując w praktyce swoją wiedzę z zakresu fizjologii.

Kinezyterapia wymuszona.

To ta, w której specjalista wykracza poza leczenie bólu stawów, a terapia jest przedłużona na określony czas.

Kinezyterapia pasywna.

To tutaj sam pacjent wykonuje ruchy potrzebne do leczenia swoich dolegliwości, o ile ma dostęp do danego obszaru bez komplikacji.

Korzyści płynące z kinezyterapii.

Jednym z pierwszych efektów, jakie ta technika wywoła w organizmie, jest aktywacja układu nerwowego i stawowego. Dzięki temu pacjent zauważy, jak jego mięśnie zyskują elastyczność, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w późniejszym czasie. W ten sam sposób pomaga zwalczać różne bóle czy kontuzje oraz skraca czas regeneracji wymagany po intensywnych ćwiczeniach. Kinezyterapia działa również poprzez korygowanie złej postawy lub problemów z poruszaniem się wynikających np. z wypadku, pozycjonując się jako bardzo skuteczny i pozytywny zabieg rehabilitacyjny.

Do tego wszystkiego kinezyterapia ma bardzo korzystny wpływ na psychikę pacjenta, stymulując relaksację i obniżając poziom stresu i lęku. W rzeczywistości może nawet pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów interpersonalnych lub poprawić trudności w nauce i utratę pamięci. Są wreszcie przypadki, w których terapia ta zwalczyła zmęczenie i brak energii wielu pacjentów, którzy nie mogli znaleźć żadnego widocznego uzasadnienia dla swojego przygnębienia.
Przeciwwskazania do stosowania kinezyterapii.

Jednak mimo wszystkich zastosowań tego zabiegu, istnieją również pewne przeciwwskazania, o których warto wiedzieć, zanim trafi się w ręce specjalisty. Pierwszymi osobami, które powinny unikać kinezyterapii, są osoby cierpiące na poważne procesy infekcyjne lub zapalne, takie jak nowotwory, hemopatia czy zapalenie kości.

Podobnie nie jest wskazane, aby kobieta w ciąży poddała się sesji tej techniki, choć zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem rodzinnym, aby ocenić sytuację i ustalić najwłaściwsze dla pacjenta leczenie. Kinezyterapia nie jest również zalecana dla osób, które niedawno doznały złamania kości lub więzadeł, a sesja powinna być natychmiast przerwana, jeśli w leczonym obszarze odczuwany jest ostry ból.

Jak w przypadku wszystkich terapii, niektóre z efektów, jakie kinezjologia wywiera na ludzkie ciało, mogą być niewskazane dla pewnych typów ludzi. Jak wspomniano powyżej, przed poddaniem się tego typu technice warto porozmawiać nie tylko z lekarzem pierwszego kontaktu, ale także z danym specjalistą, aby ten dogłębnie poznał przypadek pacjenta i nie pominął żadnej z jego potrzeb, zawsze biorąc pod uwagę jego cechy osobiste i fizjologiczne.