Zdrowa dieta. Zrównoważone odżywianie

Zrównoważone odżywianie. Podstawa lepszej jakości życia

Odżywianie jest kluczem do cieszenia się lepszą jakością życia i zmniejszenia prawdopodobieństwa rozwoju wielu chorób. Dlatego też musimy zwracać uwagę na spożywane przez nas pokarmy i bardzo zalecane jest skorzystanie z porady specjalisty, dzięki czemu dowiemy się, jak prawidłowo łączyć pokarmy, aby poprawić ich wpływ odżywczy.

Choć na ogół jesteśmy świadomi wpływu, jaki żywność wywiera na nasze zdrowie, nie zawsze łatwo jest na stałe wprowadzić pożądane przez nas zmiany w diecie i częściej ponosimy porażki niż odnosimy sukcesy. Każdego dnia dowiadujemy się nieco więcej o tym, jaki wpływ ma odżywianie na jakość naszego życia, jak jedzenie może wzmocnić nasz organizm i sprawić, że poczujemy się bardziej energiczni lub, przeciwnie, osłabić go.

Często dzieje się tak z powodu braku doradztwa i opracowania indywidualnego planu. Faktem jest, że plan żywieniowy, który może sprawdzić się u jednej osoby, niekoniecznie musi być równie skuteczny u innej, ponieważ oprócz cech fizycznych, ogólnej kondycji i rodzaju aktywności, jaką każda osoba wykonuje, tak ważny jest również fakt gustów i preferencji żywieniowych każdej osoby. Dodatkowo ważne jest, aby zrozumieć, że zmiany w diecie wykraczają poza osiągnięcie celu estetycznego, co pozwoli nam utrzymać je w czasie. Dlatego też, na ogół, gdy chcemy dokonać zmian bez odpowiedniej porady specjalisty, zwykle nam się to nie udaje. Dobry plan żywieniowy powinien opierać się na poniżej wymienionych zasadach.

Jednym z najważniejszych elementów do opracowania planu żywieniowego jest identyfikacja potrzeb. Jest to podstawa sukcesu i powód, dla którego standardowa dieta może działać idealnie dla jednej osoby, a dla innych nie. Identyfikacja potrzeb jest również kluczowym czynnikiem w określeniu, które nawyki powinny być nabyte lub wzmocnione, a które powinny być pozostawione lub znacznie ograniczone.

Specjalista ds. żywienia będzie mógł postawić diagnozę na podstawie identyfikacji potrzeb, preferencji, celów i historii medycznej danej osoby, rozumiejąc, że istnieją osoby o specyficznych wymaganiach żywieniowych. Dodatkowo należy przeprowadzić badanie stanu fizycznego każdego pacjenta, aby określić znacznie dokładniejszą diagnozę.

Dobór produktów spożywczych

Dzięki poprzednim krokom, specjalista dokona wyboru żywności, która pozwoli pacjentowi osiągnąć swoje cele w określonym czasie. Chociaż celem jest włączenie pokarmów, które przypadną do gustu pacjentowi, należy podkreślić zaangażowanie, jakie należy włożyć w regularne spożywanie świeżych, zdrowych i bardzo zróżnicowanych pokarmów. Dzięki temu nasz organizm otrzyma wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, aby doskonale funkcjonować na co dzień.

Wreszcie, czwartym kluczem do opracowania skutecznego planu żywieniowego jest monitorowanie postępów każdego pacjenta. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzanie korekt zgodnie z wyznaczonymi celami. Prawdopodobnie dieta będzie się zmieniać, aż do osiągnięcia znacznie bardziej dynamicznego i zrównoważonego stylu, co pozwoli pacjentowi na utrzymanie wyników w czasie.

Rodzaje diet

Oprócz powyższych punktów, ważne jest, aby zauważyć, że istnieje również wiele rodzajów diet i chociaż wszystkie mogą być oparte na włączeniu zdrowych nawyków żywieniowych, wymagania żywieniowe mogą się znacznie różnić. Na przykład sportowiec wymaga specyficznej diety opartej na wysokiej zawartości kalorii wydatkowanych w każdej sesji treningowej, w przeciwieństwie do osoby, która prowadzi znacznie bardziej siedzący tryb życia.

W tym sensie, tak jak istnieją specyficzne diety odchudzające, istnieją również specyficzne diety dla sportowców, na przyrost masy ciała, masy mięśniowej lub po prostu diety na zdrowe i zbilansowane odżywianie się jako sposób na życie. Te ostatnie są najbardziej polecane, gdy po prostu chcemy poprawić swoje nawyki żywieniowe, ale nie wiemy jak to zrobić prawidłowo.

Należy podkreślić, jak ważne jest odżywianie. Dlatego też nie zaleca się stosowania bardzo restrykcyjnych diet, ponieważ oprócz tego, że prawie zawsze generują one u pacjentów znaczny efekt odbicia, to zazwyczaj nie spełniają minimalnych wymagań żywieniowych. Dlatego kluczem nigdy nie jest zaprzestanie jedzenia, ale wiedza, jak robić to prawidłowo. Głodówka nigdy nie będzie rozwiązaniem, ponieważ oprócz głębokiego wpływu na nasze ogólne samopoczucie, diety te są po prostu nie do utrzymania w średniej i długiej perspektywie.
Podsumowanie.

Odżywianie jest podstawą zdrowego stylu życia, wzmocnienia naszego organizmu, posiadania większej ilości energii, lepszego samopoczucia oraz zmniejszenia szans na rozwój wielu rodzajów chorób, a w przypadku zachorowania na nie — poprawy rokowania.

Dobre odżywianie jest synonimem jakości życia, dlatego tak ważne jest skorzystanie z fachowej porady, aby przyjąć lepsze nawyki, które pozwolą nam osiągnąć i utrzymać proponowane cele, a skorzystanie z pomocy najlepszych specjalistów jest kluczem do cieszenia się znacznie bardziej zrównoważonym i szczęśliwym życiem. Bez względu na wiek czy kondycję fizyczną, nigdy nie jest za późno na inwestowanie w nasze fizyczne, psychiczne i emocjonalne samopoczucie.