Nowa, zielona dzielnica Tokio

Mori Building świętuje oficjalne otwarcie Azabudai Hills

Mori Building Co., Ltd., wiodący japoński deweloper krajobrazu miejskiego, dzisiaj oficjalnie świętował otwarcie Azabudai Hills, kompleksu o różnorodnym przeznaczeniu i nowej światowej klasy dzielnicy w sercu Tokio. W ramach koncepcji „nowoczesnej miejskiej wioski – zieleni i wellness”, Azabudai Hills stanowi bogaty w elementy przyrodnicze kompleks ze zintegrowanymi funkcjami miejskimi.

Kompleks, rozciągający się na obszarze 8,1 ha, oferuje łączną powierzchnię wynoszącą około 861 700 m². Wśród jego elementów znajduje się 214 500 m² przestrzeni biurowej, 24 000 m² roślinności, 1 400 mieszkań, 122 pokoje hotelowe oraz około 150 sklepów i restauracji. Warto zaznaczyć, że Mori JP Tower, wchodząca w skład kompleksu, osiąga imponującą wysokość 330 metrów, co czyni ją najwyższym budynkiem w Japonii.

Założeniem firmy Mori Building jest stworzenie społeczności opartej na „zieleni i wellness” w XXI wieku, gdzie ludzie mogą żyć w harmonii z naturą. Azabudai Hills, jako rewolucyjna dzielnica oparta na koncepcji „miasta w mieście”, ma za zadanie zapewnić miejsce do mieszkania, pracy i rozrywki bez konieczności pokonywania dużych odległości.

Zintegrowane funkcje kompleksu obejmują najwyższej klasy centrum biznesowe, obiekty mieszkalne, detaliczne, kulturalne, medyczne, instytucje edukacyjne oraz obszerną otwartą przestrzeń wypełnioną bujną roślinnością, która ma za zadanie jednoczyć ludzi. Zakłada się, że Azabudai Hills będzie gościć około 20 000 pracowników i 3 500 mieszkańców przy pełnej zajętości, przyciągając rocznie około 30 mln gości.

„Firma Mori Building zobowiązuje się do tworzenia i pielęgnowania witalności miejskiej dzięki projektom przebudowy miast na dużą skalę – powiedział Shingo Tsuji, prezes i dyrektor generalny Mori Building Co., Ltd. – Od lat przewidujemy kierunek, w jakim zmieniają się przyszłe miasta jako społeczność. Duże miasta na całym świecie doświadczyły w ostatnich latach ogromnych zmian. Wierzymy, że ludzie oczekują od miast przyszłości zapewniania dostępu do zintegrowanych funkcji, a jednocześnie życia w harmonii z naturą, budowania relacji z innymi oraz cieszenia się dobrym samopoczuciem fizycznym i psychicznym. Chcieliśmy stworzyć dzielnicę, która łączy w sobie wszystkie te wartości w sercu Tokio. Azabudai Hills pokazuje naszą wizję >>zieleni i wellness<< dla miejskiego życia, a także nasz ambitny cel, jakim jest zwiększenie międzynarodowej konkurencyjności Tokio”.

Projekt inspirowany zielenią i wellness

Azabudai Hills to manifestacja wizji firmy Mori dotyczącej nowoczesnej miejskiej wioski, skupiającej się na zieleni i wellness. To ogromna otwarta przestrzeń w sercu Tokio, wypełniona bujną roślinnością, która ma za zadanie jednoczyć ludzi i tworzyć nową społeczność.

Proces projektowania Azabudai Hills rozpoczął się od określenia kierunków przepływu ludzi i stworzenia jednolitego krajobrazu z publicznym placem Central Green. Innowacyjne podejście zakładało rozważenie lokalizacji wieżowców, aby idealnie wtopiły się w otaczającą roślinność, przeciwnie niż tradycyjne podejście, które skupia się na lokalizacji budynków.

Wykorzystanie kompaktowych wieżowców pozwoliło na stworzenie dużych, zielonych przestrzeni w kompleksie. Poprzez połączenie małych działek gruntowych i wzniesienie trzech wieżowców, firma Mori Building zrealizowała koncepcję wertykalnego ogrodu miejskiego. To podejście jest charakterystyczne dla projektów Mori Building, takich jak ARK Hills, Roppongi Hills i Toranomon Hills.

Azabudai Hills przyciąga ludzi do natury za sprawą około 320 różnorodnych gatunków roślin, które zmieniają krajobraz w różnych porach roku. Sad o powierzchni około 200 m², obejmujący 11 rodzajów drzew owocowych, stanowi rzadką możliwość dla mieszkańców miasta podziwiania cudów natury.

Publiczne instalacje artystyczne w kompleksie tworzą przestrzeń miejską, gdzie sztuka i natura współistnieją, umożliwiając ludziom wizualizację swojego związku ze światem natury. Galeria Azabudai Hills pełni rolę kluczowego miejsca promującego kulturę, bazując na koncepcji „całego miasta jako muzeum”.

Wiodące zespoły architektoniczne i projektowe, takie jak Pelli Clarke & Partners i Heatherwick Studio, wspólnie stworzyły obiekt, który jednocześnie jest wyraźnie japoński, korzystając z lokalnych elementów estetycznych, topograficznych i sezonowych, a także oferuje nowe ramy dla miejskiego życia skupiającego się na roślinności, dobrym samopoczuciu i harmonii z naturą.

„Miasta stanowią jedne z najwspanialszych wynalazków ludzkości, a kompleks Azabudai Hills dramatycznie przyspieszył ich ewolucję, łącząc w sobie architekturę, przyrodę i społeczność. W bezpośredniej współpracy z Minoru Morim i Shingo Tsujim stworzyliśmy aktywne, różnorodne i przyjazne dla ludzi >>miasto w mieście<< – powiedział Fred Clarke, współzałożyciel i partner firmy Pelli Clarke & Partners. – Mając na względzie ludzi, Mori Building i zespół projektowy dążą do zapewnienia wkładu w sztukę i naukę leżącą u podstaw budowy przyszłości miast. Wspólna realizacja tej długoletniej wizji stanowi dla nas wyróżnienie”.

„Chcieliśmy stworzyć dzielnicę, która łączy się na różne sposoby z emocjami ludzi – powiedział Thomas Heatherwick, założyciel Heatherwick Studio. – Dzięki połączeniu obiektów kulturalnych i społecznych z wyjątkowym, trójwymiarowym, nadającym się do eksplorowania krajobrazem możemy zaoferować gościom i społeczności lokalnej miejsce, w którym ludzie mogą przebywać ze sobą i cieszyć się otwartymi zielonymi obszarami publicznymi. Jest to pełne radości i wyjątkowe miejsce publiczne w Tokio, zaprojektowane tak, by służyło wszystkim przez wiele lat”.

Dom dla wiodących przedsiębiorstw i instytucji globalnych

Kompleks Azabudai Hills otrzymał wsparcie od partnerów, którzy podzielają wizję „zieleni i wellness”. W gronie tych prestiżowych partnerów znajdują się Centrum Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Keio, The British School w Tokio, Janu Tokyo – siostrzana marka hoteli z jedynym hotelem w kompleksie, apartamenty Aman Residences, Tokyo oferujące 91 mieszkań pod marką Aman, Tokyo Venture Capital Hub jednoczący ponad 70 japońskich inwestorów korporacyjnych funduszy venture capital, około 150 sklepów, w tym światowej klasy luksusowe marki, Azabudai Hills Market promujący autentyczną japońską kulturę kulinarną oraz słynne Muzeum Sztuki Cyfrowej MORI Building: EPSON teamLab Borderless, wcześniej zlokalizowane na wyspie Odaiba w Tokio.

Wiele z tych unikalnych obiektów już rozpoczęło swoją działalność w Azabudai Hills, a kolejne placówki planują otwarcie po grudniu 2023 r. Harmonogram otwarcia obejmuje Azabudai Hills Market pod koniec stycznia 2024 r., Muzeum Sztuki Cyfrowej MORI Building: EPSON teamLab Borderless na początku lutego 2024 r., Janu Tokyo w lutym 2024 r., oraz Garden Plaza (luksusowe marki) od lutego 2024 r.

Projekt Azabudai Hills rozpoczął się w 1989 r. w ramach Rady ds. Przebudowy Miast. Obszar projektu obejmował długi, wąski teren poprzecinany wzgórzami i dolinami, wymagający kompleksowej modernizacji. Mori Building Co. współpracowała przez blisko 35 lat z około 300 właścicielami gruntów o zróżnicowanym charakterze, aby zrealizować ten kompleksowy projekt. Wsparcie ze strony właścicieli gruntów i lokalnych władz było kluczowe. Plan miejski został zatwierdzony w 2017 r., a budowa rozpoczęła się w sierpniu 2019 r.

Kenichi Magatani, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Przekształcenia Urbanistycznego Azabudai Hills, podkreśla, że projekt ten zaczęto realizować, gdy miał 60 lat, a teraz, zbliżając się do 99 lat, jest z dumą świadkiem jego zbliżającego się zakończenia. Magatani wyraża przekonanie, że dzięki zrewitalizowanej dzielnicy Azabudai Hills, Japonia i Tokio mogą być dumne przez wiele dziesięcioleci, uwzględniając nie tylko spektakularne wieżowce, ale również bujną roślinność i różnorodność usługowych obiektów, takich jak markety, restauracje, sklepy, muzea, ośrodek medyczny i międzynarodowa szkoła.

„W grudniu kończę 99 lat, a projekt Azabudai Hills rozpoczął się, gdy miałem sześćdziesiąt kilka lat. Zastosowaliśmy przemyślane podejście, aby upewnić się, że wszyscy akceptują nowy plan rozwoju. Po jego przyjęciu wszystko działo się tak szybko, że aż trudno uwierzyć, iż zbliżamy się do mety. Firma Mori Building odegrała zasadniczą rolę w przebudowie i urzeczywistnieniu tego bezprecedensowego projektu” – powiedział Kenichi Magatani, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Przekształcenia Urbanistycznego Azabudai Hills.

„Mieszkałem w tej dzielnicy przez długi czas, ale nigdy nie widziałem tak dynamicznego projektu rozwoju urbanistycznego w centrum miasta. Jestem pewny, że ludzi zadziwią nie tylko spektakularne wieżowce, ale także bujna roślinność oraz niezwykłe obiekty usługowe takie jak markety i restauracje, sklepy, muzea, ośrodek medyczny i szkoła międzynarodowa. Zdecydowanie uważam, że ta zrewitalizowana dzielnica jest czymś, z czego może być dumna Japonia i Tokio przez wiele nadchodzących dziesięcioleci” – powiedział Magatani.

Ułatwianie inwestycji/ekosystem venture capital

Azabudai Hills pełni rolę siedziby Tokyo Venture Capital Hub (TVCH), pierwszego w Japonii ośrodka funduszy venture capital na dużą skalę. Misją TVCH jest wspieranie lokalnych start-upów, umożliwianie wymiany pomysłów biznesowych między funduszami venture capital a przedsiębiorcami oraz tworzenie ekosystemu, który stymuluje innowacyjną gospodarkę Japonii.

Zlokalizowany na 4. i 5. piętrze budynku Garden Plaza B, TVCH oferuje wysokiej jakości przestrzeń biurową i do wspólnego korzystania, zapewniając idealne warunki do przeprowadzania prezentacji inwestycyjnych, seminariów, warsztatów i wydarzeń networkingowych. TVCH będzie obejmować około 70 inwestorów korporacyjnych funduszy venture capital, w tym takie podmioty jak Drone Fund, Incubate Fund, Spiral Capital, a także Japan Venture Capital Association oraz Edge Capital Partners Uniwersytetu w Tokio (UTEC).

Ponadto, TVCH zachęca przedsiębiorstwa typu start-up, fundusze venture capital i firmy do współpracy z innymi inkubatorami innowacji, takimi jak ARCH, CIC Tokyo oraz Japan Innovation Campus w Dolinie Krzemowej, które mają swoje siedziby w różnych obiektach Mori, zarówno w Japonii, jak i za granicą.

Azabudai Hills to także lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju na poziomie miejskim. Po zakończeniu budowy, cały kompleks będzie zasilany w 100% energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł, zgodnie z celami międzynarodowej inicjatywy Renewable Energy 100% (RE100) pod kierownictwem Climate Group. Centrala energetyczna wykorzysta technologię opartą na sztucznej inteligencji do optymalizacji zarządzania różnorodnym zużyciem energii w kompleksie.

Dodatkowo, Azabudai Hills wdroży środki mające ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, w tym wykorzystanie energii alternatywnej, ponowne wykorzystanie wód opadowych do nawadniania roślinności oraz horyzontalne recykling tworzyw sztucznych.

Kompleks jest aspirujący do uzyskania prestiżowych wyróżnień środowiskowych, takich jak najwyższa certyfikacja w systemie LEED w kategorii budowy dzielnic dla wielofunkcyjnych kompleksów, certyfikacja BD+C (Building & Design/Core and Shell Development) oraz certyfikacja WELL.

Mori Building to innowacyjny deweloper miejski z siedzibą w Tokio, zaangażowany w kreowanie bezpiecznych, zrównoważonych i kosmopolitycznych centrów miast. Ich unikalna koncepcja „wertykalnego ogrodu miejskiego” została zastosowana w projektach takich jak ARK Hills, Roppongi Hills i Toranomon Hills w Tokio oraz Shanghai World Financial Center. Mori Building zajmuje się również wynajmem nieruchomości, zarządzaniem projektami i usługami doradczymi. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.mori.co.jp/en.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie, a jego oryginalna wersja w języku źródłowym jest dokumentem obowiązującym. Tłumaczenie ma charakter wyłącznie orientacyjny i powinno być interpretowane w odniesieniu do tekstu źródłowego, który stanowi jedyną wersję mającą skutki prawne.

Źródło: Mori Building Co., Ltd., PAP