Czy słyszałeś kiedyś o miłorzębie japońskim? W niektórych częściach świata Miłorząb Japoński (np. w Azji) jest dość dobrze znany. Ginkgo biloba jest od wieków stosowane w tradycyjnych kulturach Wschodu, często do leczenia zaburzeń krążenia i poprawy pamięci. Miłorząb japoński jest najstarszym żyjącym gatunkiem drzewa na świecie, a ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest wytwarzany z wysuszonych liści tego drzewa. Niektóre badania sugerują, że ginkgo może poprawiać sen u niektórych pacjentów.
Ginkgo biloba składa się z ponad 40 różnych składników, w tym bioflawonoidów, flawonoidów i terpenoidów. Flawonoidy to przeciwutleniacze chroniące serce, naczynia krwionośne i układ nerwowy, które wydają się być istotnym składnikiem ziela. Terpenoidy pomagają rozszerzać naczynia krwionośne i zwiększać przepływ krwi.
Jakie są korzyści?
Ginkgo jest powszechnie stosowane w leczeniu demencji lub zapobieganiu jej. Badania nie są jednoznaczne, jeśli chodzi o korzyści płynące ze stosowania ginkgo u pacjentów z demencją. Wiele badań klinicznych sugeruje, że ginkgo poprawia pamięć i funkcjonowanie poznawcze u osób z chorobą Alzheimera.
W niektórych dobrze kontrolowanych badaniach stwierdzono jednak, że ginkgo nie zmniejsza objawów demencji lepiej niż placebo. Ginkgo jest również stosowany w celu poprawy pamięci u zdrowych osób dorosłych, w leczeniu choroby wysokościowej, w celu poprawy koncentracji u osób z zaburzeniami koncentracji uwagi oraz w leczeniu problemów z krążeniem.
Badania nad snem
W specjalistycznych badaniach wykazano, że ginkgo poprawia sen u pacjentów z depresją. U uczestników eksperymentu przyjmujących wyciąg z miłorzębu japońskiego zaobserwowano znaczną poprawę wzorców snu i mniejszą liczbę przebudzeń w ciągu nocy. Naukowcy zauważyli również, że u osób przyjmujących wyciągi z miłorzębu poprawił się sen nie-REM. Poprawa snu została cofnięta, gdy pacjenci zaprzestali przyjmowania ginkgo.
Środki ostrożności
Przed zażyciem tego typu ziół należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, ciąży lub podejrzenia, że dana osoba może być w ciąży. Ginkgo jest ogólnie uważane za bezpieczne i ma tylko kilka łagodnych działań niepożądanych, takich jak bóle i zawroty głowy oraz wysypka. U niektórych pacjentów przyjmujących ginkgo zgłaszano krwawienia wewnętrzne, ale nie jest jasne, czy przyczyną było ginkgo, czy też wystąpiła interakcja z lekami. Ginkgo może wchodzić w interakcje z kilkoma lekami wydawanymi na receptę, takimi jak leki rozrzedzające krew, leki przeciwdepresyjne, leki na drgawki i leki na ciśnienie krwi. Po uzyskaniu tej wiedzy, w rozmowie z lekarzem należy ocenić, czy rzeczywiście warto spróbować tego rodzaju ziół, aby przekonać się, czy mają one pozytywny wpływ na organizm, czy też nie mają go wcale.