Nowy gatunek grzańca ze szwecji

Szwedzki grzaniec: nowy rodzaj wina wchodzi na polskie stoły

Wraz z rozwojem polskiego rynku napojów alkoholowych zmieniają się także preferencje konsumentów, którzy coraz częściej decydują się na mniej popularne trunki dostępne w Polsce. Jednym z takich napojów jest szwedzki glogg – czerwone grzane wino, które zyskuje największą popularność jesienią i zimą, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia.

Glogg, mający swoje korzenie w Szwecji, cieszy się uznaniem nie tylko w tym kraju, lecz także w całej Skandynawii. Jego przygotowanie obejmuje czerwone słodkie wino, dodatek miodu oraz przypraw takich jak cynamon, imbir i skórka pomarańczy. Tradycja spożywania glogga sięga średniowiecza.

Podobnie jak w przypadku polskiego grzańca, glogga można przyrządzać samodzielnie lub zakupić gotowy napój w sklepie. Najlepiej sprzedaje się w sieciach hipermarketów oraz mniejszych supermarketach. Sklepowy glogg jest wytworzony zgodnie z tradycyjnymi składnikami, ale dostępny jest także w różnych wariantach, na przykład na bazie rumu.

Adrian Skutela, doradca klienta B2B/B2C w TiM S.A., podkreśla, że „tradycyjnego glogga wybierają osoby starsze, zazwyczaj ci sami konsumenci, którzy sięgają po polskiego grzańca. Natomiast glogga na bazie rumu, będącego świetną bazą do drinków, preferują bardziej wtajemniczeni konsumenci, poszukujący oryginalnych trunków, w tym wielu znawców win.”

Według Skuteli, glogg zdobył uznanie na polskim rynku i konkuruje skutecznie z innymi napojami grzanymi, często przewyższając je pod względem sprzedaży. „Sprzedaż tych napojów nadal rośnie. Polacy chętnie nabywają je na jarmarkach świątecznych, gdzie co roku przybywa punktów oferujących grzane wino. Wzrasta również sprzedaż grzańców, w tym glogga, w zestawach prezentowych dla firm” – tłumaczy doradca klienta TiM S.A.

Skutela zauważa, że w bieżącym roku sezon świąteczny rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. „Od kilku miesięcy obserwujemy zwiększoną sprzedaż. Firmy pytają o glogga już od sierpnia, unikając sytuacji, w której musiałyby przygotowywać zestawy prezentowe na ostatnią chwilę” – dodaje.

Podkreśla również, że popularność glogga w Polsce wynika z zamiłowania Polaków do eksperymentowania, odkrywania nowych smaków alkoholu oraz chęci poznawania tego, co jest popularne za granicą.

„Zmienia się podejście Polaków do alkoholu. Dawniej konsumowano głównie słodkie wina, obecnie coraz większą popularnością cieszą się wina wytrawne i półwytrawne, nie tylko białe i czerwone, ale także różowe. Zauważalny jest wzrost zainteresowania winami z Nowego Świata, takimi jak te z Chile, RPA, Nowej Zelandii, ale także z regionu Skandynawii” – wyjaśnia Adrian Skutela.

Źródło informacji: PAP MediaRoom