Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków

Premiera spektaklu „Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków”

„Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków” to najśmieszniejsza premiera sezonu, która zaprasza nas na wyboistą drogę do spełnienia marzeń. Po raz pierwszy na deskach teatru będziemy mieli okazję zobaczyć kulisy superprodukcji filmowej. To niepowtarzalna szansa, aby legalnie podglądać to, co zazwyczaj pozostaje w kręgu plotek, anegdot i domysłów – nasza ulubiona grzeszna przyjemność.

Spektakl, którego jeszcze nie było, pozwala nam spojrzeć na polski przemysł filmowy z ironicznym uśmiechem. Przedstawienie, stworzone przez Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni, ukazuje nam pracę przy rodzimych superprodukcjach filmowych od kuchni. Odsłania wycięte sceny, wpadki, romanse, chemię na planie, a czasem nawet jej całkowity brak. Dodatkowo, gdy na pokładzie jest producent nie znoszący sprzeciwu, który musi zaspokoić swoje ego, atmosfera staje się naprawdę gorąca.

Premiera „Superprodukcji, czyli kręcimy Krzyżaków” odbędzie się już 27 października na warszawskiej Scenie Relax. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, aby zobaczyć, jak powstają nasze ulubione filmy!

„Mam nieprawdopodobną przyjemność zaprosić Was do Sceny Relax na premierę spektaklu >>Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków<< Dlaczego jestem tak podekscytowany? Bo to ja napisałem ten spektakl, ja go wyreżyserowałem i go też wyprodukowałem. Zobaczycie w nim jak powstają a nie powinny filmy w Polsce. Skąd ja o tym wiem? Mam swoje źródła. A teraz będę Waszym źródłem! Będzie świetna zabawa!” – Michał Paszczyk.

Reżyser wraz z doborową obsadą aktorską pokazują na teatralnych deskach wielkie, rodzime kino, ale od zaplecza – wszystko to, co dzieje się na planie filmowym przed i po wyłączeniu kamer.

Zdaniem Łukasza Konopki, grającego rolę producenta, to spektakl o spełnianiu marzeń i cenie, jaką trzeba za nie zapłacić.

„To przypowieść dla każdego, bo pokazuje uniwersalny mechanizm – podpisanie cyrografu z diabłem i rezygnację z części siebie, by zrealizować coś wielkiego” – mówi Łukasz Konopka. „Z drugiej strony te poważne kwestie pokazujemy w humorystyczny sposób, ponieważ śmiech jest najlepszą terapią. Każdy z nas grający w tym spektaklu przeżył na własnej skórze podobne sytuacje albo co najmniej się o nie otarł i nie raz spotkał osoby, które miały wielkie pieniądze, nie znały się na niczym, a zaczynały rozdawać karty. Dawno się tak nie uśmiałem, czytając tekst” – dodaje. W rolę producenta, na zmianę z Łukaszem Konopką, wciela się Jakub Wieczorek, który uważa, że zadaniem aktora jest przede wszystkim dostarczanie zabawy i wzruszeń. „Jesteśmy od tego, by sprawiać, by widz na chwilę przystanął i zastanowił się nad rzeczywistością” – tłumaczy.

Rolę reżysera Michał Paszczyk powierzył Jackowi Jerzemu Lenartowiczowi, który doskonale pokazał zmagania twórcy w zderzeniu z brutalną rzeczywistością.

„Aktorstwo to ciężki kawałek chleba, aktor musi być wrażliwy i jednocześnie mieć twardą skórę nosorożca, ale z drugiej strony to źródło radości i poczucie spełnienia. Mamy grać, bawić, wzruszać, dawać podpowiedzi” – mówi Lenartowicz.

Na scenie zobaczymy także Barbarę Kurdej-Szatan, która gra rolę aktorki, Danusi, rekwizytorki i Wodzianki. Barbara Kurdej-Szatan nie ma wątpliwości, że aktorstwo to piękny zawód, jednak bezwzględny i pełen wyrzeczeń.

„Najpiękniejsze są emocje, jakie wytwarzają się podczas spektakli na żywo między nami a publicznością. To też możliwość spełniania marzeń, a wcielając się w rolę Danusi, po części mi się to udało, bo zagrałam w filmie kostiumowym” – śmieje się.

Pierwsze przedpremierowe pokazy przeszły wzorowo próbę ogniową, wyzwalając w publiczności atomową dawkę dobrego humoru. Teraz pora na Warszawę. Premiera już 27 października w Scenie Relax.

Opinie widzów spektakli przedpremierowych:

„Zaskakująco zabawny spektakl, z dobrą puentą i dobre rzemiosło aktorskie złożyły się na bardzo przyjemnie spędzony wieczór”.

„Super spektakl, realnie pokazana praca aktorów i reżyserów, a producenci zacierają ręce wykorzystując swoją władzę nad wszystkimi, ale to dalej komedia świetnie zagrana przez cały zespół”.

„Sztuka lekka i przezabawna. Wspaniała gra aktorów i ich dystans do siebie pozwalają widzowi zrelaksować się, ale też zastanowić nad różnymi aspektami pracy w branży filmowej”.

Scenariusz i reżyseria:
Michał Paszczyk

Premiera: 27.10.2023 godz. 19:00

Obsada:

  • Barbara Kurdej-Szatan / Urszula Dębska / Olga Łasak – aktorka
  • Bogdan Kalus / Jacek Lenartowicz – reżyser
  • Jakub Wieczorek / Łukasz Konopka – producent
  • Michał Piróg / Alan Andersz – aktor I
  • Rafał Szatan / Wojciech Błach – aktor II

Realizatorzy:

  • Michał Paszczyk – scenariusz i reżyseria
  • Joanna Gibzińska – kostiumy
  • Witold Stefaniak – scenografia

 

Bilety dostępne online na: www.scenarelax.pl, www.kicket.com, www.kupbilecik.pl, www.biletyna.pl a także w kasie stacjonarnej: Scena Relax, ul. Złota 8, 00-019 Warszawa.

Źródło informacji: PAP Mediaroom, Scena Relax