Sklep, zakupy

Dzięki aplikacji Ministerstwa Finansów zgromadzisz paragony w swoim telefonie

W ciągu pierwszego miesiąca od wprowadzenia aplikacji e-Paragony 2.0, prawie 20 tysięcy Polaków ją już pobrało. Już są dostępne pierwsze kasy umożliwiające wystawianie paragonów elektronicznych i przesyłanie ich do aplikacji za pomocą HUB Paragonowy. Następnym krokiem będzie wprowadzenie takich kas w sklepach i zakładach usługowych.

Aplikacja e-Paragony to nowoczesna usługa, która daje możliwość przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów w jednym miejscu – telefonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i zapewniające anonimowość, a jednocześnie bardzo użyteczne. W ciągu pierwszego miesiąca od jej udostępnienia w sklepach Google Play i App Store pobrało ją już blisko 20 tys. Polaków.

„To duża liczba osób, biorąc pod uwagę, że jesteśmy na pierwszym etapie wdrażania tej usługi. Jest to jasny sygnał dla producentów kas oraz sprzedawców i usługodawców, że Polacy chętnie korzystaliby z e-paragonów i warto jak najszybciej dać im taką możliwość. Mamy sygnały, że klienci już teraz pytają w placówkach czy można otrzymać paragon elektroniczny na smartfona. Liczymy, że z każdym miesiącem takich punktów będzie coraz więcej” – mówi wiceminister finansów zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Transformacja paragonowa

Już teraz w aplikacji istnieje możliwość dodawania „ręcznie” otrzymanych tradycyjnych paragonów ze sklepów, a wkrótce będzie jeszcze częściej dostępna opcja pobierania ich w formie elektronicznej. Na rynku pojawiają się pierwsze modele kas, które umożliwiają wystawianie e-paragonów. Producentów kas online oprogramowania, których jest już ponad milion, w najbliższych miesiącach czekają aktualizacje.

Sklepy i zakłady usługowe mają całkowitą swobodę w korzystaniu z tych kas. Jednak używanie kas, które umożliwiają wystawianie klientom e-paragonów, przyniesie im oszczędności i będzie korzystne dla środowiska. Informacja o wystawieniu e-paragonu zostanie przekazana z kasy w sklepie lub zakładzie usługowym do HUBa Paragonowego. Klienci, którzy posiadają aplikację na swoim telefonie, będą mogli podać lub pokazać specjalny kod kreskowy podczas zakupów. Wtedy paragon zostanie przesłany na ich telefon.

Korzystanie z aplikacji e-Paragony gwarantuje pełną anonimowość. Nikt poza samym użytkownikiem aplikacji nie będzie miał informacji o tym, co, gdzie, kiedy i za ile dany klient dokonał zakupu.

 

Praktyczne zastosowanie

Dzięki zainstalowanej aplikacji i systematycznemu dodawaniu paragonów, przeglądanie wydatków będzie szybkie i łatwe. Aplikacja umożliwia przechowywanie paragonów oraz ich sortowanie według rodzaju poniesionych wydatków. Dostępnych jest 18 kategorii, takich jak żywność, rozrywka, restauracje, elektronika, uroda czy usługi. W dowolnym momencie można przeglądać paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki. To ułatwia świadome zarządzanie domowym budżetem. Korzystanie z aplikacji rozwiązuje również wiele innych problemów, na przykład w przypadku zwrotu towaru lub skorzystania z naprawy gwarancyjnej, umożliwia łatwe odnalezienie paragonu. Może również być przydatna przy określaniu początkowej wartości skradzionego lub zniszczonego przedmiotu w celu uzyskania odszkodowania.

Więcej o aplikacji e-Paragony na stronie: www.podatki.gov.pl/e-paragony.

Źródło: PAP Mediaroom, Komunikat Ministerstwa Finansów