Oczekiwania polskiego turysty

Czego pragnie polski turysta, czyli zimowa laba na bogato

Materac dla pupila, pościel z egipskiej bawełny, biały skuter na podjeździe, a w trakcie świąt – góralska kapela i Mikołaj rozdający prezenty – serwis Nocowanie.pl zbadał, o co pytają i o co proszą turyści planujący zimowy wypoczynek.

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazdy świąteczne, a ich oczekiwania wobec tych podróży stają się coraz bardziej wyrafinowane. Nic zaskakującego, że standardy usług w branży turystycznej rosną, aby sprostać najbardziej nietypowym życzeniom gości. Serwis Nocowanie.pl zanalizował, jakimi prośbami zaskakują hotelarzy turyści planujący zimowy wypoczynek w Polsce.

„Wysokie wymagania dietetyczne stały się już normą. Turyści oczekują chleba bezglutenowego, wędlin wegańskich, certyfikowanych produktów ekologicznych, a niektórzy nawet potraw dostosowanych do różnych potrzeb zdrowotnych. Goście planujący święta z dala od domu szczegółowo interesują się także menu wigilijnym. Chcą, aby było ono tradycyjne, jak w ich rodzinach, ale zdarzają się również prośby o nowoczesne wersje potraw świątecznych” – mówi Karol Wiak, rzecznik Nocowanie.pl.

To podczas Bożego Narodzenia turyści najczęściej wyrażają chęć stworzenia przez właścicieli obiektu atmosfery rodzinnej i atrakcyjnej oprawy. Kluczowym elementem są świąteczne dekoracje, gustownie ozdobiona choinka lub drzewko gotowe do wspólnego ubierania. Oczekuje się również dużej liczby ludzi podczas organizowanej w hotelu czy pensjonacie Wigilii, pytając, z kim zasiądą do świątecznego stołu. Ważne jest, aby Mikołaj pojawił się we właściwym czasie, aby wręczyć prezenty. Hotelarzy nie dziwią także prośby o zapewnienie obecności góralskiej kapeli grającej kolędy na żywo, zorganizowanie kuligu z ogniskiem lub dostarczenie skuterów śnieżnych pod same drzwi.

Coraz częściej pojawiają się również pytania dotyczące możliwości zatrudnienia opiekunki lub instruktora narciarskiego dla dzieci podczas pobytu.

„Rynek szybko reaguje na tego typu potrzeby, w naszym serwisie można znaleźć obiekty oferujące opiekę nad dzieckiem w ramach noclegu” – radzi Karol Wiak. „Poza tym zdarzają się bardziej zaskakujące prośby, takie jak przygotowanie pościeli z adamaszku, czyli egipskiej bawełny, dla pewnej pani, oraz zakup materaca H4, czyli o najwyższej twardości, dla jej męża” – dodaje.

Inny gość poprosił o informacje na temat najbliższego sklepu z herbatami ziołowymi, a turystka planująca zimowy wypoczynek w górskim pensjonacie pytała, czy po przebudzeniu będzie miała promienie słoneczne świecące jej prosto w twarz.

Turyści pytają także o dostęp do konkretnych platform streamingowych, a nawet o możliwość obejrzenia konkretnego serialu, jak jedna z turystek, która martwiła się, czy na pewno nie przegapi kolejnych odcinków „M jak Miłość”.

Czasami wybór pokoju determinuje nie turysta, ale… jego psy. Właściciel pewnego pensjonatu opowiada, że jego gość wprowadził zwierzęta do pokoju, aby sprawdzić, czy im się podoba i czy akceptują miejsce. Pytania dotyczące możliwości podróżowania ze zwierzętami stają się coraz bardziej powszechne. Ludzie proszą o przygotowanie konkretnej karmy dla swoich zwierząt, dostarczenie specjalnego małego materaca z własną pościelą dla psa, a także zapewnienie opiekuna, który zajmie się zwierzęciem, gdy właściciele będą na stoku.

Źródło informacji: Nocowanie.pl