Kobieta pakuje się do wyjazdu

Czy Polki zabierają apteczkę na wakacje?

Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre i wielu z nas niebawem ruszy na dłuższe wyjazdy. Jeszcze przed urlopem warto zadbać o skompletowanie apteczki, aby być gotowym na nieprzewidziane sytuacje, które mogą wydarzyć się po dotarciu na miejsce wypoczynku. Co warto zabrać ze sobą w drogę?

Przygotowanie apteczki przed wyjazdem z domu może nam pomóc, szczególnie jeśli miejsce, do którego jedziemy, nie zapewnia łatwego dostępu do apteki. Według badań przeprowadzonych przez agencję badawczą K+Research na zlecenie producenta leku Urosept, Herbapol Poznań, aż 49% Polek dba o to, aby mieć ze sobą podręczny zestaw leków podczas urlopu. 48% ankietowanych zabiera tylko niezbędne medykamenty, a w przypadku nagłych potrzeb udaje się do sklepu lub apteki. Tylko 3% respondentek nie zabiera żadnych leków, licząc na zakup ich na miejscu w razie potrzeby.

Co najczęściej pakujemy do apteczki?

Czasami nie jest możliwe przewidzenie i zabranie dokładnie tego, co będzie niezbędne w określonej sytuacji. Wyniki badania zleconego przez Herbapol Poznań pokazują, że kobiety wyjeżdżające na urlop najczęściej pakują do swojej apteczki środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (82% badanych), produkty do opalania (72%), leki przyjmowane regularnie (70%) oraz preparaty przeciwko insektom (67%). Co więcej, prawie jedna piąta kobiet bierze również leki na infekcje układu moczowego. To szczególnie istotne, zwłaszcza że wakacyjne wyjazdy często wiążą się z regularnym pływaniem w jeziorach, basenach hotelowych czy relaksowaniem się w jacuzzi. Dodatkowo, często siedzimy bezpośrednio na piasku. Wszystkie te czynniki sprzyjają rozwojowi infekcji układu moczowego, której można zapobiegać lub przeciwdziałać dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu.

Siła prosto z natury

Z badania przeprowadzonego na Polkach wynika, że w przypadku infekcji układu moczowego środki naturalne, takie jak leki ziołowe czy rośliny takie jak rumianek i pokrzywa, są uważane za wartościowe uzupełnienie terapii. Aż 41% kobiet biorących udział w badaniu korzysta z leków naturalnych lub ziołowych jako dodatkowego wsparcia w leczeniu infekcji układu moczowego, obok terapii lekami syntetycznymi. Tylko 11% Polek stosuje wyłącznie leki syntetyczne, a 7% korzysta tylko z leków naturalnych.

Wiek ma również wpływ na wybór leków. Badania pokazują, że im kobieta jest starsza, tym bardziej docenia wartość leków naturalnych i ziołowych. W grupie kobiet w wieku 18-24 lata, 32% uważa produkty medyczne pochodzenia roślinnego i ziołowego za wartościowe uzupełnienie terapii, podczas gdy w grupie kobiet powyżej 65. roku życia jest to ponad 61% respondentek. To wysokie zaufanie do takich leków pokazuje, że nadal stanowią one ważne wsparcie dla kobiecego organizmu.

*Badanie zostało przeprowadzone przez K+Research by Insight Lab z wykorzystaniem ankiety internetowej (CAWI) w okresie od 24 maja do 30 maja 2023 r. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich kobiet mieszkających w Polsce. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

źródło PAP, Herbapol Poznań