Impreza Sylwestrowa

Święta i sylwester poza domem? Zimowe rezerwacje ruszyły z kopyta

Po krótkotrwałym zastoju w rodzimej turystyce z powodu jesiennej aury, w końcu zauważalny jest wzrost ruchu. Rezerwacje na okres Bożego Narodzenia i Sylwestra rosną z dnia na dzień. „W październiku zanotowaliśmy czterokrotny wzrost liczby rezerwacji w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku” – informuje Tomasz Zaniewski, wiceprezes serwisu Nocowanie.pl.

Zważywszy na to, że Polacy podejmują decyzje o wyjeździe na ostatnią chwilę, branża ma podstawy do optymizmu. Szczególnie właściciele obiektów w górach cieszą się popularnością, zwłaszcza zimą.

Polska branża turystyczna może cieszyć się optymizmem, jak wynika z danych zebranych przez Nocowanie.pl, największy polski portal noclegowy.

„Liczba zimowych rezerwacji zaczęła dynamicznie rosnąć. Choć do końca miesiąca pozostało jeszcze kilka dni, już teraz mamy czterokrotnie więcej rezerwacji na okres świąteczny i noworoczny niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku” – podkreśla Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl, dodając, że wzrost liczby rezerwacji na ostatnie dni roku wyniósł 79% miesiąc do miesiąca.

Największe powody do zadowolenia mają właściciele obiektów noclegowych w Zakopanem, Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej, które utrzymują się na podium najczęściej wybieranych miejscowości. Krynica Zdrój zajmuje coraz bardziej popularne miejsce, będąc jednocześnie nieco tańszą niż liderzy. Średnia cena za nocleg w okresie świąteczno-noworocznym w Krynicy wynosi 89 złotych za osobę za noc. W Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej trzeba się liczyć ze średnimi kosztami noclegu od 92 do 96 złotych za noc dla jednej osoby. W stolicy Tatr, cena noclegu wynosi średnio 117 złotych. Turyści wydają więcej w Karpaczu (średnio 127 złotych), Białce Tatrzańskiej (137 złotych) czy Poroninie (144 złote).

Zgodnie z danymi serwisu, wyjazdy planowane są rodzinne lub z przyjaciółmi, gdyż średnia liczba gości dla jednej rezerwacji na okres świąteczny lub w okolicach sylwestra wynosi 5 osób. Przeważają krótkie wyjazdy, o średniej długości rezerwacji wynoszącej 3,28 doby.

Średnia wartość dokonanych rezerwacji wynosi 1 780,56 złotych, ale koszty mogą znacznie się różnić w zależności od standardu i rodzaju obiektu oraz dodatkowych atrakcji świąteczno-noworocznych oferowanych przez właścicieli. Rodzinna Wigilia z góralską muzyką w tle lub sylwester w atrakcyjnej oprawie mogą wiązać się z kosztem nawet tysiąca złotych za osobę za noc lub wyższym.

Co z feriami? Choć jeszcze nie widać dużego ruchu, eksperci podkreślają, że jest za wcześnie na precyzyjne prognozy, ponieważ Polacy coraz częściej odkładają rezerwacje na ostatnią chwilę. Potwierdza to również ankieta przeprowadzona przez Nocowanie.pl wśród użytkowników serwisu. 18,1% ankietowanych planuje wyjazd w okresie noworocznym, 17,5% na feriach, a aż 26,6% zamierza wybrać termin zimowego wyjazdu spontanicznie.

Źródło informacji: Nocowanie.pl